אאודי RS Q3 במבחן

הידעתם? זו הפעם הראשונה בה צ'מפיון מוטורס, מייבאת באופן סדיר, דגם RS לישראל.

אאודי, הוא מותג הרכב המוביל בכל הנוגע לפרימיום בישראל בכלל ולג'יפונים בפרט. יחד עם זאת, אאודי מייבאת לישראל את כל קשת רכבי המותג וממקדת בנוסף לגרסאות ה- S1/S3/S4/S5/S6/S7/S8/R8 את הספורטיביות הקיצוניות RS החל מ- RSQ3 אותה אנו בוחנים היום וכלה באאודי RS7 המפלצתית בעלת 560 כ"ס.

הפרימיום המוביל כאמור הנם הג'יפנים מסדרת ה Q של אאודי, הזוכים כעת לדובדבן שבקצפת, עם עודפים של יוקרה ספורטיבית ממוקדת נהיגה. איך כל זה מתפקד, ומה יש באאודי RS Q3 שאין לאחרות? רק לידיעה, ל RS Q3 אין כרגע מתחרות בישראל והיא בודדה בצמרת ולכן נחשקת באותה המידה.

לרשותכם: מחירון רכב חינם אונליין מבית לוי יצחק.

עיצוב הרכב

ממדיה של ה RS-Q3 נראים פרופורציונאליים וקרביים, הזועקים איכות וקידמה. אורכה: 4.41 מ', רוחבה: 1.84 מ', גובה: 1,58 מ', בסיס הגלגלים נמתח לאורך 2,60 מ' ומייצרים מרווח טוב בתא הנוסעים המסוגל לאכלס 4 מבוגרים בנוחות.

החזית משלימה את טקסטורת השטאנצ של כל גרסאות  RS החדשות... המוכרות כל-כך למבט במראה המרכזית של משתמשי הדרך שיפנו ל RS את הדרך מבעוד מועד. בעיקר בפגוש עם גימורי אלומיניום מובלטים בפינות, וכונסים מגודלים ובמרכז התחתון כיתוב QUATTRO בגדול. הגריל הגדול במרכז מושחר ובעל מסגרת אלומיניום, וכמובן גולת הכותרת של אאודי הפנסים היפהפיים עם רצועת הניאון LED המתקדם של אאודי, ו-קסנון החמושים בטכנולוגיית Daytime Running Lights עוקבי פנייה ומייצרים תאורת יום בלילה.

בהבהוב אור גבוה התאורה ממש יורה פלאשש חזק. מן הצד ניכרים תפיחות בתי גלגל, וג'נטים יפהפיים מאלומיניום בעיצוב 5 זרועות מדגם Structure הנועלים צמיגי דנלופ SP SPORT MAXX GT במידות: 255/35/20 מהם מציצים קאליפרים אדומים, וכיתוב RS, צלחות בלם מחוררות ומעוצבות כפרח. כל-כך  סקסי ומושלם (המייצר בלימה פנטסטית- ללא דעיכת בלמים) קו החלונות הכהים מבודדות חום וקרינה, משלימים את הדינמיקה הקרבית אך האלגנטית של ה Q3 RS בעל מסגרת כרום מראות עם חיפויי אלומיניום גדולים האוגרות בתוכן שדה ראיה רחב התורם להשתלבות קלה יותר בתנועה ובחניה.

מאחור ניכר עיצוב קרבי אך חסר בו יציאת מפלט כפולה במקום האובלית הבודדת בצד שמאל. המשולב בדיפיוזר.
פנסי ה LED עוצבו מאחור באופן יפהפה וממשיכים את עיצובה המיוחד עם כיתוב RS Q3 מאחור, וממעל ספויילר בגימור אלומיניום בקצותיו (אהבנו), גג- פאנורמי נפתח מסנן קרינה ובעל וילון חשמלי. העיצוב בהחלט מיוחד ומושך היורה לאוויר זיקוקי פרימיום משובח שמאוד קשה להתעלם ממנו ה RS-Q3 בעלת נוכחות ספורטיבית מתוחכמת אשר שבתה את ליבנו. 

פנים הרכב

איכות ועיצוב שזור מאחר וה- Q3 הזו ממשיכה את הקו של ה RS עם טקסטורת עיצוב המושבים בתפירה ריבועית מובלטת, הטבעת חותם ה RS Q3 בגב המושבים, תא הנוסעים המהודר, ממשיך את האיכות בקונסולה המרכזית, האיכותית עם פתחי המיזוג  העליונים, ומעל הקונסולה מזדקר מסך "8 גדול ומפורט קל מאוד להתממשק אליו ולתפעל אותו תודות ל MMI RS התכנית החכמה של אאודי.

הגה הנפלא השמנמן והנעים למגע עם תחתיתו הקטומה וסימול RS Q3, לוח שעונים גדול ומפורט, מערכת בקרת אקלים מפוצלת, לנהג ולנוסע וגם ליושבים מאחור, מערכת שמע משובחת (ותודה ל די ג'י סקאזי ...), אהבנו גם את מסגרת הניאון היפהפייה לרמקולים של BOSE הקדמיים.

כאמור תא הנוסעים מפנק ונעים לשהייה עבור 4 מבוגרים המהווה תמורה מצויינת שפע תאים וזוג חיבורי עבור SD וממשקים חיצוניים וכו'. תא המטען בנפח: 356 ליטר, קל להעמסה אך סגירתו לוקה בחסר, עקב חוסר בסגירה ע"י לחצן חשמלית (כמו באחותה ה Q5). ראו פרוספקט עם פירוט אבזור מלא בהמשך. 

מנוע

זהו המנוע הראשון מדגם סדרת ה RS בתצורת 5 צילינדרים טורבו, הנוחת בישראל, מנוע חדש זה בנפח: 2,480  סמ"ק בתצורת 5 צילינדרים 20 שסתומים מוגדש טורבו TFSI מפיק: 310 כ"ס ב- 5,200 סל"ד (קו אדום ב 6,800   סל"ד) ו- 42.8 קג"מ בטווח שבין – 1,500-5,200 סל"ד המשודך לגיר רובוטי S טרוניק כפול מצמדים החדש בעל 7 הילוכים, המעביר את כל העוצמה אל מערכת הקוואטרו ומשם לכביש דרך צמיגי דנלופ SP SPORT MAXX GT במידות: 255/35/20 אשר יאיצו את ה- RS Q3 השוקלת: 1,655 ק"ג מ-0-100 קמ"ש תוך 5.2  שניות ועד למהירות מוגבלת אלקטרונית בת- 250 קמ"ש. (זה עוד לפני PIT STOP עם תוכנה ל 410 כ"ס). 

Q3 RS הופכת ללהיט...

הקשת קוד רגל על דוושת הבלם  לחיצה קלה על לחצן START  התנעה- צלילי בריטון נורים לאוויר, המחטים מבצעים תצוגה היקפית בלוח השעונים ובמסכים מוצג עתה מופע בכיתובי RS Q3. 
תא הנוסעים המטמטם העוטה עור בתפירת טקסטורה משובחת, עם תאורת לד מנעימה את השהייה, כוונון המושב חשמלית (גם לנוסע), מראות, והגה, חבל כי המראה המרכזית (מונעת סינוור) קטנה מידי, ותודה על מראות הצד הגדולות. עם תאורת אזהרת שטח מת (הניתנת לביטול).

יש כמובן לחצן בחירת אופי נהיגה – חסכוני נוח דינמי. תנחשו במה בחרנו? בגיר יש מצב S כמובן וניתן לבטל בקרה באופן מלא. פתחתי את הוילון של הגג הפאנורמי להעצמת התחושה בתא הנוסעים – ופלטתי את המילה WOW. אאודי שיחקו אותה עם תא הנוסעים הזה. בלם היד חשמלי, דוושות האלומיניום יפהפיות, ליטוף על זו הימנית, (יש כמובן מצב נגד דרדור) ויצאנו לדרך.

כבר מהנגיעה הראשונה בדוושה הימנית אתה מרגיש כי מסתתרים ב RS Q3 המון סוסים המוכנים לזנק קדימה... נחכה לטמפרטורה הנכונה, ההתנהלות בתוך העיר נינוחה ונעימה, המתלים מצליחים לנטרל מפגעי אספאלט, למרות ג'נטים שקוטרם "20. ההגה מרגיש חד ומייצר משקל טוב במיוחד ,המעביר מיד את התחושות מן האספאלט. הגיר בשידוך למנוע הזה שנושם אוויר פסגות דוחף  חזק בסל"ד נמוך ומייצר האצות ביניים שישחילו הרבה מכוניות ספורטיביות אחרות.

רק מבט במד הסל"ד הטס למעלה ובהחלפת הילוך מהירה כברק אינו חש הפסד בהאצה אלא רק דוחף ודוחף חזק קדימה. האף לא מהסס להתרומם ולשגר אותך לאופק. (על משקל הסרט מציצים)-זה ג'יפון זה? אני רוצה כזה... פנינו מועדות להרי ירושלים אל הכבישים המפותלים וצליחת כביש 1 במהירות אוטובאנית, מרגישה ה – RS Q3  כמכונה מהירה מידי לכביש מזרח תיכוני ארץ ישראלי.

האצות ממהירות 100 קמ"ש במעלה מד המהירות הפילו את הלסת. כמה אוויר יש למנוע הזה.ותודה לגיר הטיפטרוניק S שמשלב כל הילוך בדייקנות, עם נביחה תואמת שאהבנו, הגיר הזה יודע מתי להוריד הילוך ממש לומד אותך ובעל בינה מלאכותית שכזו המבינה את צרכי המנוע. שאפו.

ביצועים והנאה מנהיגה

איזור אשתאול המוריק, מקבל את פנינו, עוצרים בצד, מנתקים בקרות נכנסים למצב דינמיק, הלחיצים נעימים הכל ברור כשלומדים להכיר, ההגה המעוצב והנעים למגע כאן הוא לופת את ידייך, איתות ליטוף בדוושת האלומיניום הימנית שיגור- מד סל"ד תופר את הסקאלה לכיוון האדום 6,800, ההילוך מתחלף כהרף עין לשני שחולף בסקאלה את 100 הקמ"ש, שוב אין איבוד מהירות וכוח עםהחלפת ההילוך, נדמה כי נפתח מנוע נוסף שדוחף עוד יותר חזק והנה אנו כבר בשלישי במהירות גבוהה מבט במד המהירות עלולה להבהיל את מי שלא רגיל, לתגובות המהירות אותן מייצרת ה Q3 RS.

פניית S קרבה, בלימה והורדת הילוך הפניית הגה שמאלה, הדבקת דוושה והאחיזה מרתחת את ה RS לכביש, למרות כי המרכב טיפה נוטה עקב העומסים הכבדים המופעלים עליו אך השלדה והבולמים תוכננו כל כך בדייקנות ע"י פקולטת RS הגבוהה למרוצים, שכל זיק קל שבקלים מתגמד ונותן לאלקטרוניקה להכניס את האף הסולד היפהפה של האאודי RS-Q3, אל תוך האייפקס ולייצר ריגוש ענק פשוט ענק המשלב תקשורת חדה אל ההגה, ומנוע כל-כך מושלם והרמוני עם הגיר שיוציא אותך מהעיקול בסוף שני עם העברה מהירה מאוד לשלישי, ופניה עוד יותר מהירה ימינה במהלך העברת משקל תזזיתית, שאיננה מפחיתה כהוא זה, מן הקצב ההולך וגובר, בישורת הקלה כבר הגענו לרביעי, הבלמים המעולים (שלא איבדו כלל מכושרם), בלמו את האף אל תוך האספאלט, עם חצי דריפט מאולץ וחיוך ממזרי, והורדה מהירה לשני עם תיקון דריפט, ושיגור אל הישורת הקלה עם כניסה אל הכביש הצר, בין צלע ההר לתהום העדפנו לפתוח חלונות ולהאזין למוזיקה הקלאסית של-5 צילינדרים ומגדש שנפלטו מיציאת המפלט האובלית הבודדת.

בסיום הקטע, עליה לחיצה הגונה בשלישי, אין כאן צורך להוריד לשני, הפניית הגה ימינה, האף ניצמד אל העיקול ומשם לתוך האייפקס, מאחר שהגענו במהירות גבוהה יותר, קיימת מריחה קלה של ארבעת הצמיגים אך התיקון קל למדי קיים דגש על התקשורת עם ההגה והשלדה המאוזנת המייצרים יחדיו התנהגות כל כך מענגת, שבא לי לעשות את קטע הדירוג  בואכה נס- הרים (כולל)  All day Long או עד שתדלק נורית הדלק הכתומה. ועכשיו בכלל נזכרתי, היי זה פאקינג ג'יפון. הפרופורציונאליות של ה Q3-RS מאוזנת להפליא ועם מנוע חזק שכזה, בדיוק כשאתה במעבה העיקולים בתוך האטרף, היכולת להשכיח ממך את העניין הזה אליו משתייכת ה Q3 זה כל הקסם עכשיו מובן למה ה Q3 RS בפסגה משל עצמה.

מעבר לזה כי הטיל  Q3-RS שימושי ואיכותי, המאפשר התנהלות ימיומית גמישה להתנהל למשרד בנוחות, להאזין למוזיקה ממערכת שמע משובחת, לפתוח את הגג ולראות יירוט בשמיים, להגיע לפגישה בסטייל.

 אז תפתחו סוגריים - אם אין לכם תקציב של 800,000 ₪ עבור המקאן, אז תדעו לכם כי האאודי RS-Q3 הוא הדבר הכי קרוב למושלם שמחירו 380,000 ₪ (350,000 ₪ מחיר חדירה ראשוני).

דלק

נתוני צריכת הדלק של היצירה הנפלאה המכונה RS Q3 עומדת על 9.1 ק"מ/לליטר ע"פ היצרן. אנו במהלך ימיי המבחן (המענגים), מדדנו 11.7 ק"מ/לליטר בנהיגה מנהלתית רגועה, ועד לכדי  6.5 ק"מ/לליטר בזמן שדוושת האלומיניום הימנית היתה דבוקה לאינטרקולר.

מחיר

זוכרים את ה פורשה מקאן S  דיזל אותה הגדרנו כ ג'יפון הטוב בעולם? אז תפתחו סוגריים - אם אין לכם תקציב של 800,000 ₪ עבור המקאן אז תדעו לכם כי האאודי RS-Q3 הוא הדבר הכי קרוב למושלם כשמביטים על הנתונים האלה ה RS Q3 ניכרת כעסקה חלומית.

סיכום

לאחר "קטע הדירוג" החלפת הילוכים  מהירה וליניארית, אחיזה פנטסטית  יחד עם הגה החד, שלדה  שהיא מלאכת מחשבת צמיגים משובחים  ומנוע אךךך מנוע 5 צילינדרים טורבו "קלאסי" שמזכיר לי את הקוואטרו (400 כ"ס) ששאגה במופע הראווה במרוץ אשקלון  1986 (כן זו שקיפצה באוויר בתחרויות הראלי עם סטיג בלוקוויסט האגדי בראשית שנות השמונים). המנוע הזה שידחוף חזק מאוד  וישגר אותך אל עבר הפנייה הבאה, כוחה זמין ותודה להגה עם פדלי ההחלפה קטנים ונוחים. הייתי מעדיף מתלים קצת יותר קשיחים שככל הנראה היו פוגמים בנסיעה הרכה יותר המתאימה להתנהלות יומיומית. פצצה של RS Q3.

הטיל בשם Q3-RS שימושי ואיכותי, המאפשר התנהלות ימיומית גמישה ,בנסיעות הלוך חזור למשרד בנוחות לקניות וסידורים, להאזין למוזיקה ממערכת שמע משובחת, לפתוח את הגג, להגיע לפגישה בסטייל, בסופ"ש לרדת קצת לשביל.
ולסיים בבית הקפה היוקרתי בגוש הגדול. האם הגבול מטשטש בין ג'יפון ספורטיבי למכונית ספורט והאם קיימת היכולת הזאת לשלב את השניים ולספק כל כך הרבה הנאה מנהיגה, המתובלת בשימושיות ועודף פרימיום יחד עם יכולת לנהיגת כביש  ושבילים מהירה? 

האאודי Q3 RS מוכיחה שכן  ובגדול, וגורמת לספורטיביות באותו המחיר להיראות ולהרגיש (כמעט) לא רלוונטיות. ועוד דבר חשוב לא פחות, לך יהיו מפתחות עם כיתוב RS לעומת הבחור עם ה S8 שעומד לצדך ברמזור שיש לו רק "S" בלי ה- R מוטבע על המפתח.  

ברשותכם עכשיו אני אצא לעוד סשן נהיגה מטורף לפני שאני מחזיר את המכונית הכי לוהטת והגיונית לקנייה בישראל עבור חובבי הנהיגה. 

מדד כוכבי טורבו *****
נתונים - אאודי RS Q3


כתב: אילן פייביש
צילום: איתי אופניצקי/אילן פייביש