סובארו WRX STI החדשה 2015 -במבחן

סובארו wrx sti היא אייקון ולכן היא מיוחסת, לה מותר דברים שלאחרות אסור. נתחיל בספויילר האחורי, זה הרי טאבו. בכונס במכסה המנוע, בעיצובה הצעקני. לה מותר. עיצובה יחד עם עברה בתחרויות הראלי יוצר סביבה הילה. מעבר לזה כבר כשאתה מביט בה, בא לך לנהוג בה, לשחק איתה בכביש המפותל, להגניב מבט ולראות איך מצביעים לעברה. יש כמותה מעט על הכביש בישראל. (למעשה 6 יחידות בלבד), ולראות אחת זה כמו לגלות ג'וקר בקלפים. הצבע הכחול, הפך לטאבו. וכאמור רק לה מותר להיראות וולגארית וצעקנית. וזה סוד הקסם שבה.

האם גם לזו החדשה יש קבלות? אסף אבישר, מנהל מותג סובארו, הבטיח לי לטעום לסופ"ש את ה STI. וכך ביום חמישי, הגעתי לאולם סובארו המיתולוגי בת"א ברחוב המסגר, יונתן קאופמן, מנהל אולם התצוגה, מוסר לי את המפתח, ואני בציפייה דרוכה, אני יודע שהיא כחולה, אני יודע שהיא ידנית, ואי יודע שהיא ידנית ומוגדשת טורבו ומתחת למכסה המנוע מסתתרים 300 כ"ס. אני מה זה הולך פאקינג ליהנות.

לרשותכם: מחירון רכב חינם אונליין מאת לוי יצחק.

סובארו STI

עיצוב

אני פוגש בה לראשונה בתערוכת פרנקפורט 2013, אך המפגש האישי יותר נערך כאן מזמן וציפיתי ליום בו אחוש את אסתי. החזית קרבית עם פגוש עמוק, זוג פנסי ערפל, מעליהם זוג פנסים צרים ומלבניים, בתאורת לד וקסנון (כמה מצער שאין בי קסנון לשיפור התאורה באור הגבוהה בלילה בכביש מפותל). גריל צר וכיתוב STI בצד ימין סמל סובארו במרכז. במכסה המנוע נפגוש בכונס אינטגרלי, ולא כזה שהונח שם
אחר כבוד, כי מישהו בסובארו ניזכר לעשות "חור" לכונס של האינטר קולר.

השמשה מופנית בחדות. מן הצד ניכר מראה קרבי עם ניפוחי בתי גלגל מובלטים למשעי, מבלי לפסוח על כיתוב STI , סף מובלט לאורכה, שמשה כהה בדלת אחורית, תצורת סדאן אליה יש להתרגל, ג'נטים יפהפיים במידות "18 הנועלים צמיגי ברידג'סטון פוטנזה RE050A במידות: 245/40/18 אשר נראית קטנים מידי עקב העיצוב ה"עבה" של האימפרזה, ומאחור נגלה, ספויילר/כנף ענקית,STI אלא מה... בדיוק כמו שראוי וצריך. פנסים קטנים, כיתוב SUBARU IMPREZA בצד שמאל ובצד ימין בדלת תא המטען כיתוב רב משמעות WRX STI, פגוש מובלט ודיפיוזר דומיננטי, עם נורת בלם במרכז סטייל F1, ורביעיית יציאות מפלט מהודרת זוג בכל צד. וממעל גג שמש נפתח. בקיצור הכי קרבי אחי. מורעל ממש.

בפנים

תא הנוסעים דרמטי, בצבעי שחור ואדום, הגה שמנמן וקטום עם סמל STI בתחתית צלע השלישית, לוח שעונים אדום אש, אהבתי את לוח השעונים האדום המסך הקטן שמראה באיזה הילוך אתה נמצא, כשתעזוב את הקלאץ' הסיפרה מתחלפת, איכות החומרים שופרה,ויש מסך מרכזי אינטואיטיבי ונוח להתפעול, וממעל מד גדישה, איזה כיף. לוגו STI מואר באדום וחיפויי קרבון בקונסולה.

ידית הילוכים ידנית למהדרין שבראשה רקע אדום וספרות ההילוכים. אותה מקיף חיפוי שחור בתפירה אדומה, כך גם בלם היד, וכן סבבת לבקרת אופי נהיגה עד למצב ספורט שארפ. המחדד את תגובות המנוע. ומכניס את אסתי לסרבל מרוצים. וממעל גג שמש נפתח. מערכת שמע ומערכת בקרת אקלים, נורא לגלות כי בתא הנוסעים לא טרחו לצייד במנורות לד. ממש חורה לעין בעיקר בלילה -לא לעניין סובארו לטיפולכם.

רק כמה חבל כי המושבים נראים ספורטיבית, למרות הטבעת STI במשענות הראש אך אינם אוחזים מספיק והם מאכזבים. מן הראוי שדווקא כאן בגרסת המלחמה היו מושבי באקט של ריקארו ולא מושבים נטולי אחיזה-כמה חבל. לעומת זאת המרחב הפנימי בתא הנוסעים מרשים יחסית. תא מטען גדול בנפח 460 ליטר בהחלט שימושי ליומיום. מפתיע. אהבנו אבל שוב, תחליפו את המושבים בבקשה.

מנוע

מתחת למכסה המנוע והכונס המגודל, נגלה הפעם מנוע עדכני, בנפח: 2,457 סמ"ק בתצורת בוקסר 4 צילינדרים מוגדש טורבו, המפיק 300 כ"ס ב- 6,000 סל"ד ו- 41.5 קג"מ ב- 4,000 סל"ד, המשודך לגיר ידני 6 הילוכים (עם בקרת אופי נהיגה – DCCD ) המעביר את העוצמה אל ההנעה הכפולה, עם אפשרות למשחק העברות כוח 70 אחוז לאחור ו30 אחוז לפנים היוצרים חוויה טהורה בדומה להנעה אחורית. אשר יאיצו את אסתי השוקלת: 1,500 ק"ג מ-0-100 קמ"ש תוך 5.2 שניות ועד למהירות מרבית בת 255 קמ"ש.

סיפור אהבה

לנו הישראלים יש סיפור אהבה עם סובארו, מזה 40 שנה. אך לפני 30 שנה כלומר במהלכן של שנות השמונים הלוהטות,סובארו היתה לדבר הנחשק ביותר בקרב העם. בשנות התשעים היתה זו אסתי אשר הציתה את הלהבה בתחרויות הראלי, זה קולין מקריי וריצ'ארד ברנס זיכרונם לברכה, אשר קפצו איתה באוויר , והאדירו את שמה של סובארו לגבהים חדשים עם גביעי אליפויות עולם ושמפנייה למכביר. וסובארו הפכה לאגדה. הטירוף לא פסק וגלש לאמצע שנות האלפיים עם התחדשות דורות STI, עד שבעשור השני של המאה 21 נפל קרנן של גיבורות הראלי(כולל מיצובישי איבו), לעומת תלמידים מצטיינים בכיתה השמינית, ובאו לעולם S3 של אאודי, M135i בווארית, ושאר מצטיינות כיתתיות, אשר האפירו מיד את שערותיה של אסתי. שאומנם היתה נחשקת עקב עברה או ביצועיה אבל זה לא היה מספיק למאה 21, ואפילו סניגור טוב לא עמד לה מול הקטגוריה הגרמנית החזקה. כך נעלמה לה אסתי מהבמה, עד שחזרה אלינו בשנה שעברה. רעננה יותר, עדכנית, וחזקה.

החיה יוצאת לחופשי

מפתח Keyless בכיס, הנעילה המרכזית נפתחת יחד עם המראות צד המתאזנות עתה.

פותח את הדלת המרגישה קלילה, מקיש קוד, רגליים אחת על בלם והשנייה על קלאץ', לחיצה על לחצן START והתנעה איזה צליל אך ממש מרגיש את סובארו של פעם עם החיבור לעתיד. כמה התגעגתי לצליל הזה. יש בו שהו מאותה סובארו 1300DL האלמותית משנות השמונים בחיבור לsti. ממש חזון אחרית הימים. עובר על מערכות הרכב, לחיצים, מכוונן מראות חשמלית ומושב, פאאק שהמושב כאן לא אוחז נכון וחזק את צידי הגוף. ההגה שמנמן בדיוק כמצופה ממכונית הארד קור.

לוח השעונים עושה מופע ראווה וכך גם המסך המרכזי, מד גדישה רק מחכה שאלחץ, לוח השעונים האדום ממש כמו פלייסטיישן אמיתי. לחיצה על קלאץ' משלב להילוך ראשון מוריד בלם יד, שיחרור קלאץ' בעדינות. הוא רק ונעים. העברה חלקה ויוצאים לדרך. אין אדם, חיה, או פשפש שלא הביט ב STI היא פשוט מושכת סקסית במובן המיוחד שלה יש יאמרו יפה במכוערות שבה. משפט פילוסופי עם עומקים ומרבדים אין ספור לפירושים. אבל אנחנו מאוהבים בה, כמה כיף הצליל הזה, כמה התגעגענו. סובארו להבא תציידו אותה בפורק כמו באפטר מרקט ממש חסרה כאן ה התעטשות בהחלפת הילוך ושריקת טורבו מוגברת. הנסיעה קשיחה אך מסתברת כסבירה למדי עבור משפחה בעלת 4 נפשות. וכך גם ההגה מרגיש שהוא פונה אליי במבט: "אני איתך".

אנו בהילוך שני רמזור ומוריד לראשון. המבטים של העוברים ושבים כאילו מצפים כי "אפתח בירוק" אבל לא. כרגע אני מרגיש כי אסתי יותר מידי מושכת אש, גם השוטרים בניידת המשטרה לצידי בקיה סורנטו זינזנה, הביטו בי במבט משקפי השמש הידוע, אז עדיף להוריד פרופיל עד כמה שניתן.

אבל קיבינימאט, אני באימפרזה אס-טי- איייייי, והשם השני שלה זה קרע אותי, אהוב אותי הלילה, אני שלך. אז בכל זאת כשהאור התחלף לירוק לחצתי קצת עד 5000 והעברתי לשני הופה יש לה כוח והוא מגיע בעוצמה ומושך בלינאריות לשני, ומשם לשלישי, ירידה בסווייפר לאילון צפון לא התאפקתי וניתקתי מבעוד מועד את הבקרה עם לחיצה ארוכה יותר, והיא נתנה קטנה על הצד. אסתי גורמת לך לרוח נעורים, ליהנות, להיות אתה ולצעוק בקול הכי גדול: אני חולה, חולה נהיגה. בא לי לקחת את כל הסטריאוטיפים ולהשליך אותן מהגג בעזריאלי.

אני עושה מה שטוב לי. ובינתיים מעביר לשלישי מתחיל לזגזג באיילון, מגביר מהירות וטס, הרי יש לי כנף של מטוס מאחור. סווייפר ארוך בואכה גלילות, מערכת ההנעה הכפולה דואגת לרתך את אסתי לקו הצהוב, וכשהכביש מתיישר לשלח אותה קדימה כמו מתיחה של רוגטקה עם פול בוסט על 1.5 באר. בליווי צרחת הנאה שלי. מזל כי החלונות סגורים עוד היו חושבים שהשתגעתי ולקחתי משהו - את האמת. לקחתי משהו - את אסתי. שיוט נינוח אם אפשר...

העברת הילוכים עד להילוך שישי מגלה מנוע ליניארי הדוחף ללא השהייה, עם דחף חזק מאוד קדימה בכל הילוך אפילו בשישי, המומנט הרב מסוגל לנייד אותך בשישי עם הרבה כוח דחף. ראוי לציון. ההרגשה היא אטרף אסתי חיה, נושמת היטב גם בגבוהות, במצב ספורט שארפ התחושות חזקות במיוחד..

כך חלפו להן כל הק"מ של כביש החוף במהירות אוטובאנית ובשיוט שהפתיע אותי שאסתי לפתע נינוחה באיזה שהוא מקום. האטה וכניסה למנהרות בסיבוב החד אפשר לבוא בשלישי יש מספיק מומנט ואין ממש צורך להוריד לשני – תענוג, ציפיתי לצליל יותר גרוני במנהרה אבל ה"ירוקים" וחובבי הסביבה ככל הנראה ניצחו בקרב (לא במלחמה) במקרה של אסתי בכל הנוגע לצלילים אליהם הורגלנו.

הנסיעה המנהלתית מגלה מרחב מחיה טוב, וכל ציוד הצילום של אייל מן, נכנס בקלות לתא המטען, אייל בכלל התרגש מעבר למה שציפיתי הוא חובב מושבע של STI. כך שהמבחן הפך להיות למושא חלומות עבורו. עצרנו לחטוף משהו לאכול, וידעתי שיתאספו סביבה, יביטו בה ויש כאלה שליטפו אותה. קשה להתאפק לא להביט בה ואני מבין. לאחר יום נסיעה כיום "הכרות" הכנתי לאסתי יום מרנין מענג למחרת.

תענוגות האטרף בכביש המפותל

מוקדם בבוקר, השמיים האפירו, וגשם החל לרדת, החזאי הבטיח שלג. אבל מספיק לי הנעה כפולה וכביש רטוב, ממש סטייג' לראלי. אז פנינו לכבישים המפותלים. בדרך הפעלנו מזגן. תמיד אני זוכר כי בסובארו המזגן מעולה, לכל דורותיה וכאן הפעלנו חימום והתבשלנו היטב, כשבחוץ 4 מעלות. בהרים הצפוניים, ומעבר לזה תזכרו כשאתם מפעילים מזגן על חימום תשאירו בחלון פתח לאוורור. לשם תחלופת אוויר. כשכבר היה חם מספיק , כיביתי את המזגן העברנו למצב שארפ בגלגלת המוצגת על מסך במרכז לוח השעונים, בקרה מחוברת, הורדתי את אייל מן , בקור של פברואר ובגשם הסוחף לא שכחתי להוציא מטרייה מתא המטען,למען אייל לא ירטב. ויצאתי להתפלפל בכבישים המפותלים אייל יודע את העבודה.

משלב לראשון, דוושה ברצפה אין סחרור של הגלגלים, למרות הכביש הרטוב, ואסתי משוגרת קדימה תוך 5.3 שניות , העברה משני לשלישי, עוד כוח העברה לרביעי, מצב ההילוך מצוין במרכז לוח השעונים, ממש נוח, מד הסל"ד מטפס בקלות לעבר הקו האדום, כמה כוח יש לה והוא זמין למדיי, פשוט תענוג, ההגה חד, אתה מרגיש את השלדה וההיגוי, אתה מרגיש איך אסתי נכנסת חזק אל תוך הפניה ומוציאה אותך בדחף בליסטי, עם 7000 סל"ד עד שמנורה אדומה מסמנת לך שהגעת למנתק ועוד סט הסיבובים מתקרב, הפניית הגה, ההגה מעביר את התחושות יופי לידייך, ואתה מודע למצב בו אתה נמצא עכשיו, הורדת הילוך מהירה לשלישי, בלימה חזקה שניות לפניי הפנייה עם הורדה מהירה לשני הבלמים מתפקדים מעולה, וכ גם הבולמים המסרבים לזווית גלגול, והאף נכנס לתוך הפנייה בכל הכוח, אם תבואו מהר מידי ותבלמו מוקדם מידי ככל הנראה תקבלו זיק של תת היגוי אבל זה לא היא, זה אתם. הפנייה מתהדקת.

הילוך שני דוושה ברצפה הגה מופנה עד הסוף אל תוך האייפקס ואסתי נדבקת עוד ועוד ואז כשחלפתי אל פני האייפקס הכביש נפתח, העברה עם המון כוח לשלישי אין כאן "חור" ואיבוד סל"ד, העברה חלקה לשישי ודחף חזק קדימה. וואוו כן עכשיו שוב צרחתי ואמרתי וואוו-וואוו-וואוו, ומיד כבר הפיתול מגיע לכיוון השמאלי העברת משקל מהירה, הורדת הילוך לשלישי (זה מספיק) ושוב הדבקת האף ואסתי פשוט נענית לך. כמה דרמה וכמה כיף.

אם ננתק את הבקרה, תוסיפו לזה הנעה עם 70% כוח לגלגלים מאחור ותקבלו דריפטים למכביר. עדיף שאייל לא צילם את זה. לא בריא כי בסובארו יראו את אסתי בתנוחת כפיות על הצד... גובל בפלילים. במיוחד בכביש הרטוב. אבל לשם כך אסתי נוצרה, לענג- לענג- לענג. ואם אפשר את כל המשפחה, אז קדימה עד רבה.

דלק

ע"פ נתוני היצרן אמורה ה STI לצרוך ממכל דלק בנפח 60 ליטר, 7.7 ק"מ/ לליטר בממוצע. במהלך שלושת ימיי המבחן בדקנו גם בנהיגה מנהלתית, בו צרכה ה STI לא פחות 8.2 ק"מ/ לליטר ועד לכדי 5.1 ק"מ / לליטר בנהיגה מאומצת בכביש המפותל עם דוושה באינטרקולר.

סיכום

STI גוברת על הציפיות, ומבטיחה הנאה מנהיגה ממש כמו פעם, היא מענגת, ואם תרצה דריפטים תקבל בכמויות, תרצה לקחת את כל המשפחה? אין בעיה, תצורת הסדאן 4 דלתות, מבטיחה מספיק מקום בתא הנוסעים, ותא המטען, עיצובה הצעקני, הוא רק שלה, היא תעודת הזהות שלה המהות שלה והיופי האמיתי ללא כל פוזה. עיצובה לא פוזה אלה יש לה קבלות חקוקות בסלע המוטורי בעבר בהווה ובעתיד. הפוך על הפוך, אסתי מיוחדת בנוף הישראלי , וכפי שציינתי קודם לכן לראות STI חדשה על הכביש זה כמו לגלות ג'וקר בערימת קלפים.. אם בא לך להיות מיוחד, בא לך על מכונית ראלי כמו פעם , עם גיר ידני ומנוע טורבו, והנע(א)ה כפולה ומכופלת שתגרום לך לחייך וליהנות כמו פעם, STI מחכה לך ברחוב המסגר 30 בתל אביב.


כתב: אילן פייביש | צילום: אייל מן  / דניאל דהרי.