קבריולט קטנה ויוקרתית

מכונית הקבריולט הקטנה הכי יוקרתית של פיאט הגיע לישראל, לקחנו אותה למבחן דרכים מענג פיאט 500C בעיר הגדולה.

אחד הדברים המהנים בה, הוא המשפט שאמר לי אלי פפושדו בפגישה איתו -ציטוט: "אני עובר בקרוב לתל-אביב וקונה פיאט 500 כזאת".

חיוך, זה מה שיקרה לכם ולסובבים אתכם ברגע שתביטו בפיאט 500 קבריולט החדשה. היא כל כך מיוחדת, ומספקת שואו כמו בפורשה 911 קבריולט.(יש אומרים שה500 תעפיל על ה911 במקרה זה) ולעומתה לא צריך לקחת משכנתא בכדי ממש ליהנות. מתיקות שכזאת לא נראתה המון זמן במקומותינו, וכנראה שאצלנו צריכים את כפית הסוכר הזאת בדמות פיאט 500 קבריולט. את ההשראה לפיאט 500 החדשה קיבלו מעצבי פיאט מאותה 500 מקורית, שהיתה עממית ונפוצה באיטליה וגם כאן בישראל במהלך שנות ה 60' וה-70' של המאה העשרים.

המון קיאנטי נשפך במסעדות האיטלקיות מאז, וישראל גדלה, ואתה העיר תל אביב. המכוניות הקטנות נכנסו לסחרור הניאו -רטרו, והפכו לפריט אפנתי מאוד יוקרתי ומבוקש. כך הגיעה אלינו בעידן החדש ה500 קבריולט, מכונית המותאמת כמו כפפה לעיר הגדולה. קטנה מבחוץ אך מרווחת מבפנים. היא שמרה על אותם קווים עיצובים של המקור, עם אותו פרונט מתוק, ופנסים עגולים, שקיבלו תאורת בי-קסנון מעולה, כולל פנסי ערפל פיצים. פרופיל המושתת על ה 500 הקלאסית, עם דלתות גדולות וחלונות אחוריים קטנים, ג'נטים מעוצבים, הנועלים צמיגים במידות: 185/55/15.

מאחור פנסים מלבנים בכל צד עם שככת כרום מעל לוחית הרישוי, ויציאת מפלט אובלית.

לרשותכם: מחירון רכב חינם אונליין מאת לוי יצחק.

פיאט 500 קבריולט

בפנים

השילוב לא יכול היה להיות טוב יותר, עם צבע השחור מטאלי מבחוץ ומושבי עור אדומים ומעוצבים, קונסולה קלאסית עם שעון גדול, ובו יחד מד המהירות והסל"ד, וכל האינפורמציה הרצויה באופן דיגיטאלי בשעון קטן יותר במרכז השעון הגדול פשוט, גאוני, ותתפלאו זה גם נוח.

הגה עור לבן ומעוצב, בו שלל מתגים עם שליטה על מערכת האודיו המצוינת המכילה 6 דיסקים קורא MP3, וכן קיימת אפשרות לחיבור USB. בקרת אקלים נוחה לשימוש, והמזגן מעולה. עוד בקונסולה לחצן ספורט- לחצן איתות חירום, ולחצן פנסי ערפל. ליד המראה המרכזית נמצאים מתגי השליטה על הגג הנפתח, לחיצה ראשונה תפתח את הגג, אך תשאיר את החלון האחורי (זכוכית) המאפשר ראות מצוינת לאחור, לחיצה נוספת תקפל את החלון האחורי, ותפשיל את הגג עד הסוף, דבר זה יאלץ אתכם להסתמך על זוג המראות הגדולות בצדדים, מאחר והראות לאחור מוגבלת.

לסגירה נעבור ללחצן השני, לחיצה תחזיר את החלון האחורי למקומו, לחיצה נוספת תסגור ¾ מהגג ותשאיר לכם חרך אוורור. סגירה סופית תצריך לחיצה ארוכה נוספת עד לנעילה. לאחר שערכתן קניות בכיכר המדינה , אפשר לאחסן את המכנס וחולצת D&G בתא המטען (בנפח 185 ליטר) אם תלחצו על מתג בידית הכרום מעל המספר הרישוי מאחור, ובמקרה השארתן את הגג פתוח לרווחה, הגג ייסגר עד למצב בו השמשה האחורית תחזור למקומה, ותא המטען יפתח אוטומטית.

למרבה הפליאה, הספסל האחורי מסוגל להכיל זוג מבוגרים במשקל בינוני, ואם יבקרו שם שלושה ילדים במשקל קל , הם ממש יחגגו. את החפצים אפשר לאחסן בשלל תאים הפזורים באופן חכם, תא אחד נסתר שממש אהבתי נמצא בצידו הימני של מוט ההילוכים.

מנוע

כדי שה 500 קבריולט תהיה גם זריזה, ולא רק תהיה יפה ומדליקה, היא עושה שימוש במנוע 1,368 סמ"ק ו- 16 שסתומים המנפק: 100 כ"ס ב-6,000 סל"ד , ומומנט 13.4 קג"מ ב- 4,250 סל"ד, כל זה משודך לגיר רובוטי בעל 5 הילוכים (ההילוך השישי כל כך חסר כאן), המעבירים את הכוח לגלגלים הקדמיים (בשונה מהפיאט 500 המקורית שם הכוח עבר לגלגלים האחוריים וגם המנוע שכן מאחור) וכל זה על משקל נוצה של 930 ק”ג, המאיצים את הפיסול המתוק הזה מ 0-100 קמ”ש תוך 10.5 שניות, ולמהירות מרבית שתדהים כל שוטר תנועה ארצישראלי מצוי, שיראה על הצג 182 קמ”ש.

נסענו

כן, אני עדיין מחייך וכך גם הבת שלי, שהצטרפה אליי למבחן הדרכים. פתחתי את הדלת הקשתי את הקוד, סידרתי חשמלית את המראות, וידנית את המושב, מושבי העור האדומים ,בשילוב חיפויי הדלתות באדום /שחור משלבים פנים אוורירי שלא בא לך לצאת החוצה, פשוט החוץ נכנס פנימה ומאיר את הכל באור יקרות בו ברגע שהפשלתי את הגג. לחיצה על הבלם , החדרת המפתח לחריץ, התנעה הזחת מוט ההילוכים שמאלה ועוד לחיצה לכיוון ה + ויצאנו לדרך.
הגיר הרובוטי עם ידית הכרום, נוחה לשימוש, העברה ימינה למעלה ואנו ב ניוטראל (כך גם מומלץ להחנותה), העברה למטה ואנו ברוורס, העברת הידית שמאלה, ואנו על אוטומט רגיל, עוד נגיעה קלה שמאלה והגיר על מצב ידני +(-).

מצב ההילוכים מוקרן במרכז השעון הגדול. לחיצה על על מתג ספורט ידליק לצידו את האות s . מה שימריץ את מנוע ה 1.4.

שיינקינאית קטנה

אנחנו עתה בכיוון רחוב שנקין בת”א (נו ברור), שם היא תרגיש בבית, בין הרחובות הצרים, בתי הקפה האפנתיים. הגג המופשל מכניס עתה את כל הריחות הנעימים פנימה, ומשרה מבט פנורמי מעניין על הרחוב האפנתי הזה, ממש אווירה סטייל חו"ל. והכל מתנהל בנוחות, ההגה הזריז והקל וממדיה הקטנים, המאפשרים תמרון לא מן העולם הזה, כאילו ואתה נוסע במדינת ליליפוט.

עבירות עירונית שכזאת עם כל כך הרבה סטייל, הוא חלומם של כל המכוניות בסדר גודל גדול יותר או ג'יפונים וכו'. כולם מקבלים אותך בחיוך, גדולים קטנים, נשים גברים. הדעה הרווחת היא כי מכונית קטנה מותאמת לאשה, מה שמעצים את האפקט הוא כשמביטים על הפיאט 500 קבריולט, נראה כאילו ונתפרה עבור הנשים אצל מעצב -על אפנתי בדיוק לפי טעמן האישי.

אבל לא רק, גם גברים בסטייל שכל מלאכתם נעשית במטרופולין הצפוף, ה 500 קבריולט תהיה משב רוח רענן עבורם ותשמש כפתרון יעיל. בתנועה היא לא תרגיש קשיחה והיא מצליחה לסנן את פגעי האספלט כך שהיא נוחה למדי, תכניסו דיסק עם מוזיקה שאתם אוהבים ובתנועה עירונית למרות שהגג פתוח, איכות השמיעה לא תפגע תודות למערכת שמע משובחת. וכן וילון נשלף המסיט את הרוח ומפחית את הרעש.

בשימוש נכון בגיר הרובוטי ,ההילוכים יעברו חלק . והזיגזוג בעיר בין מכוניות ה"גוליבר", תמתח לכם עוד יותר את החיוך יכולת ההיגוי חד למדי ובתנועות קלות תחליפו נתיבים אפילו בפרצות הקטנות ביותר, וכך תמצאו את עצמכם יורדים לכיוון איילון בזמן שהחיוך שלכם רק יתרחב.

יציאה אל לכביש המהיר

הילוך שלישי 4,500 סל"ד העברה לרביעי באותו סל"ד, היא דוחפת קדימה בזריזות, העברה לחמישי, ושיוט על 140 קמ"ש (חבל שאין הילוך שישי) עם גג -פתוח משרים תחושת חופש כמו באופנוע איטלקי רעשי הרוח סבירים, ניכר כי נעשתה מחשבה מעמיקה בעניין רעשי הרוח. יצאנו מהעיר הגדולה לכיוון הצפון הירוק, גם בכביש החוף ה 500 קבריולט נעה בקצב מהיר וגמעה את המרחק בקלות אל חיק הטבע, וכמובן הכבישים המפותלים.

כאן בגליל בתקופה שהפריחה בשיאה, עם יום אביבי נעים, נראה כאילו ואנו מטיילים באלפים השוויצרים , אני מתקרב לסיבוב הראשוןבהילוך שלישי דוושה ברצפה, עזיבה הורדה מהירה לשני, הפניית הגה שמאלה, וה500 הזאת אוחזת באופן שהפתיעה אותי, בוא ננסה עוד פעם, שוב סיבוב שוב הפניית הגה, שוב היא נצמדת לאספלט. ההגה המדויק, מעביר את התחושות לידיי , ושוב היא אוחזת התחושות וצליל המנוע מדמים מצב כאילו ואנחנו במהירות מטורפת בסיבובים בזמן שהשעון מורה על 80 קמ"ש.

אמרו חכמים לא צריך מכונית עם המון כוח בכדי למצוא את ההנאה בנהיגה. אין כאן צורך להשתמש בבלמים הטובים שלה, שלא הראו סימני דעיכה כלשהם במבחן והבולמים הרכים יחסית השרו נינוחות שגרמה לי לשהות במחיצתה למשך הרבה מאוד זמן.

דלק

במהלך המבחן שנמשך שלושה ימים, צרכה ה500 קבריולט, 12 ק"מ/ לליטר בממוצע. נתוני היצרן מצהירים על 12.7 ק"מ/ ליטר כך שהיא חסכונית יחסית.

המקורית והיורשת

למחרת הגיעה הזמן להפגיש את היורשת עם המקור. ותאמנו להיפגש עם ירון , הבעלים של פיאט 500 מקורית מבציר 1971. מי שיביט בפיאט 500 של ירון, יחשוב שהוא עבר במנהרת הזמן ונחת באולם התצוגה של פיאט בשנת 1971. היא פשוט מושלמת, ומדהים עד כמה שבמכונית הקטנה הזאת נדחסו ארבעה אנשים, וניהלו אורח חיים מלא כאילו אין מחר.

בסקר מהיר שערכנו בין העוברים והשבים, רבים העדיפו את זאת המקורית. ולא פלא הוא, כי מאחר והיא איננה מיוצרת יותר, היורשת המודרנית זוכה כיום לתשומת לב ראויה, עם זיכרונות המתובלים בסטייל עכשווי.

גופה הקטנטן היושב על גלגלים במידות נדירות 135/80/12, נפח מנוע 499 סמ"ק ,המפיק 18 כ"ס והיא שוקלת 500 ק"ג. גיר 4 הילוכים ידני למהדרין עם כל הפשטות של פעם, ההגה הגדול והדק, מד המהירות הגדול , הגלגלים הקטנים, מושבי העור ללא משענת ראש, ותא מטען מלפנים!!! תשכחו מכל זיקה לאלקטרוניקה, מנוע המותקן מאחור ומניע את הגלגלים האחוריים, גיר ידני, דוושות גז,ברקס, קלאץ', הגה, וזהו.

כשהעמדנו אותן אחת ליד השנייה היה נדמה כי ה 500 קבריולט החדשה, נראתה לפתע כמו איזה מיניוואן מגודל ליד יצירת האומנות המקורית מ 71'. אך מה שיפה הוא שהקווים נשתמרו באופן מדהים. בהתנעה של הקלאסית נשמע מנוע פצפון מטרטר, העברה להילוך מורגשת כאילו מוזרקת היישר לוריד יחד עם שחרור הקלאץ'. אתה באמת מרגיש שאתה נוסע.

גג הברזנט נפתח ידנית ומתקפל בקלות. ההגה הלבן וחיפוי השעון הלבן נקי ויפה. הכל עובד כאן. היא נעה לה בשלווה, והיורשת המודרנית נעה מלפנים כאילו ואומרת "תראו את מי הבאתי" אנשים ברחוב נעמדים ומצביעים לעברינו, רק חסר שעכשיו כל הרחוב יעמוד וימחא כפיים, ממש כפי שנהוג בזמן חזרה לארץ לפני שחזרנו לשנת 2010 במנהרת הזמן משנת 1971. כמי שגדל על המכוניות האלה טוב לדעת שלאחר למעלה מ 40 שנה, לא נס ליחה, והיא מוערכת, והחיזיון הזה של הפיאט 500 קבריולט החדשה, מצליח להעביר את המסר העיצובי של העבר עם החיבור למאה העשרים ואחת.

סיכום

הפיאט 500 קבריולט נחשבת כיום בארץ למכונית הקבריולט היוקרתית הכי נגישה בישראל מחירה נעמד על 160,000 ש"ח. היא מפוארת ומאובזרת, עיצובה יפהפה עם חיבור הניאו רטרו. זריזה, ומהנה לנהיגה, תא המטען פצפון, אך מספק. גיר רובוטי אותו יש ללמוד, בעל אפשרות נוחה לזינוק בעליה. הפיאט 500 קבריולט היא אופציה מצויינת להעביר את חיי העיר הגדולה בסטייל וכל זה מלווה בחיוך עד כדי כך שאלי פפושדו אמר לי: "אני עובר בקרוב לתל אביב וחושב לקנות אחת כזאת"...

פיאט 500 c שנת 2010 - נתונים טכניים:

 • קטגוריה: קטנות קבריולט.
 • מנוע: בנפח 1.368 סמ"ק, 4 צילינדרים 16 שסתומים.
 • הספק: 100 כ"ס ב- 6,000 סל"ד.
 • מומנט: 13.4 קג"מ ב- 4,250 סל"ד.
 • גיר: רובוטי 6 הילוכים.
 • הנעה: קדמית.
 • מידות צמיגים: 185/55/15.
 • משקל: 930 ק"ג
 • מרכב: 3 דלתות(5 מקומות ישיבה) קבריולט.
 • נפח תא מטען: 185 ליטר.
 • קיבולת מיכל דלק: 35 ליטר.
 • בטיחות: 6 כריות אוויר, ABS,EBD
  ESP - בקרת יציבות
 • ניסוי ריסוק: 5 כוכבים.
 • צריכת דלק(יצרן) :12.7 ק"מ/ליטר בממוצע.

ביצועים

 • 0-100קמ"ש : 10.5 שניות.
 • מהירות מרבית: 182 קמ"ש.

כתב: אילן פייביש | צילום: אייל מן