סתם לצורך ההשוואה ולצורך המשכיות התחושה שבישראל הכול יקר יותר לעומת שאר העולם, בארצות הברית ליטר בנזין ימלא את מיכל הדלק של הרכב בתמורה לשני שקלים ושבעים אגורות, כאשר בתחנות דלק מסוימות המחיר נמוך יותר מקו השני שקלים.

ארגון הנהגים הגדול בעולם, ה AAA, מונה כ 54 מיליון חברים. על פיו, חלה ירידה קיצונית שמחירי הדלק בארה"ב, כך שהמחיר לגלון (כ- 3.8 ליטר) בנזין עומד על מחיר המקביל לעשרה שקלים הממוצע, כך שליטר בנזין עולה 2.7₪. כאמור, בתחנות דלק מסוימות, המחיר לליטר בנזין עומד על 1.9₪.

מחיר הדלק יורד

הסיבה לירידת המחירים הדרסטית הזו היא הירידה המתמשכת בשווי חבית נפט, שכיום עומד על 45 דולרים לערך, שזה פחות או יותר מחצית המחיר המשולם לפני כמה חודשים. עכשיו, הסיבה להוזלת מחירי חביות הנפט נובעת משני סיבות עיקריות:

  • האטה בשוק הסיני וכתוצאה מכך, ירידה בביקוש לנפט.
  • תיעול ושיפור טכנולוגית הפקת הנפט בארה"ב שהביאה לעלייה בתפוקה.

המתנגדים לכל התהליך החיובי הזה הם הלוביסטים של מכרות הנפט, אשר מנסים לדכא את המתחרים, בעיקר האמריקאים, על ידי פצלי נפט.

את האזרח הפשוט, או מה שנקרא "הקטן", לא מעניינת הבירוקרטיה או הפוליטיקה העומדת מאחורי כל עניין הנפט הזה. הוא דואג לכיס של עצמו ובינתיים העסק משתלם לו. הערך של חביות הנפט יורד ולכן הבנזין נמכר בזול. מתוך כך, ירידת המחירים, בחודש ספטמבר, של כמה עשרות אגורות לליטר בנזין, כאשר המחיר הסופי הוא 6.09 שקלים לליטר בנזין 95 אוקטן. למרות הירידה ה"משמעותית" במחיר הדלק, צריך לזכור שהמחיר ההתחלתי הוא גבוה. מה גם, שרשות המיסים ריעננה בשנית את גובה המס וכרגיל, הוא עודכן צפונה.

כיצד הדבר משפיע עלינו, מעבר לסכום שנשלם ביציאה מתחנת הדלק?

אז ככה, רוב האוכלוסייה בארץ בוררת ובוחרת איזה רכב לקנות בהתאם לצפי ההוצאות שיהיו להם על תדלוקו. ההוכחה לכך היא שיש ביקוש בשנים האחרונות, וככל הנראה גם בעתיד, לרכבים קטנים או לרכבים היברידיים וחשמליים. כמו בכל העולם, כך גם בארץ, עלייה במחירי הדלק לעומת ירידה של הרכבים הקטנים, מביאה להצפה בכבישים של רכבי מיני זריזות וקומפקטיות.

כאשר מתחוללת ירידה במחירי הדלק, בארה"ב, הקהל האמריקני דורס את סוכנויות הרכב ורוכש טנדרים גדולי ממדים וזוללי דלק, מה שמביא לירידה במחירי הרכבים "הירוקים". באירופה, הקהל מסתער על רכבי היוקרה עם מנועי ה V האימתניים ובישראל, נרכשים יותר ויותר רכבי קרוסאוברים ורכבי שטח. למרות שרכבי הקרוסאובר בארץ, מסוגלים לתת מענה גם כאשר מחירי הדלק עולים. מהסיבה הפשוטה, שהם מצוידים במנועים קטנים, חכמים, חזקים וחסכוניים.