העתיד כבר כאן

תערוכת מכוניות

בתערוכות המכוניות השונות מוצגות אלפי מכוניות. מהן יפיפיות יותר או פחות, יקרות ביותר וכאלה המתאימות לכיסים יותר צנועים, חלקן גדולות מאוד וחלקן קטנטנות, בעלות צורה סטנדרטית וגם מוזרות המתאימות לחובבי אגדות או למממני מאהבות נסתרות. אך מכל המכוניות צדו את עינינו מכוניות הקונספט.

מכוניות קונספט

אלה מכוניות, שהיצרנים נותנים למעצבים ולמתכננים דרור בלתי מוגבל בעת ביצוע עבודתם. ניתן לומר שהיושבים ליד לוח השיטוט משתוללים. לפעמים יוצאות תחת שרביטם מפלצות, אך לרוב אלו סממנים ראשונים של מכוניות העתיד.

רמז לעתיד

בדרך כלל מכוניות הקונספט המוצגות בתערוכות השונות (בתערוכות ג'נבה ופרנקפורט למשל) "מושלמות חיצונית" עד לפרט האחרון, אך חוץ ממקרים יוצאים מהכלל, הן לא נוסעות. דבר אחד בטוח, שפרט זה או אחר המופיע במכונית הקונספט, נראה בעוד שנה או עשר שנים, במכוניות סטנדרטיות, שנוסעות כמוה באלפים בכבישי העולם.

מכונית קונספט - הסקיצה הראשונה

בביקורי באחת התערוכות של פרנקפורט, לפני עשר שנים, ניגשתי לדוכן של בית ספר למעצבי מכוניות וביקשתי מאחד המהנדסים/מעצבים שישרבט לי סקיצה של מכונית מפרי דימיונו. הסקיצה שקיבלתי כמתנה, היתה שונה לחלוטין מאותן המכוניות שנעו אז בכבישים, אך היום נראים כמוה באלפים. מאותה סקיצה ראשונית שבודאי נהפכה אחר כך לדגם של מכונית קונספט, נלקחו פרטים שונים כגון הפנסים, החלק הקדמי ובכלל צורתה האוירודינמית של המכונית.

דוגמאות של תוספות במכוניות קונספט:

  • ואן - כל היתרונות של ואן במראה קופה, באמצעות דלתות חשמליות אשר נפתחות עם מנגנון סיבובי ייחודי לצדדים, המאפשרות כניסה נוחה ביותר לרכב.
  • קבריולט - גירסת קבריולט בעלת צורה נועזת ביותר. הגג הנפתח עשוי בד המגיע לסוף המרכב ואינו גורע מנפח תא המטען. יחודו של דגם זה ברוחק הסרנים הגדול יחסית.
  • ספורט - מרכב ספורט טיפוסי ואקסקלוסיבי המאופיין בזה שפוזל ללקוחות משכבה מסוימת שככל שהמכונית דומה למכונית מרוץ, כך טוב יותר.
  • גג זכוכית - הדבר מאפיין גם מכונית "סולידית". ראינו גם במכוניות מסוג זה דלתות הנפתחות בצורת "פרפר".
  • תאי דלק - דגם מאוד חדשני המקרין עוצמה ודינמיקה ומדגיש את עוצמת טכנולוגית העתיד. ההנעה באמצעות תאי דלק.
  • קונספט אמריקאי - מראה עתידני ביותר – הנעה באמצעות תאי דלק. עיצוב שטוח, שלדה מודולרית, גודל אמריקאי – בקיצור מכונית החזון הקלאסית.
  • חיים ביאכטה - פנים הרכב מזכיר את צורת החיים ביאכטה וציפוי העץ הנו פרי השראה של מכוניות אמריקאיות מהעבר הרחוק.
  • ישיבה כמו בקולנוע - המושבים תוכננו בשורות בגובה שונה. קדמת המכונית נמוכה וירכתיה גבוהים – דבר המאפשר לכל נוסע מבט חופשי לחזית, כנהוג בבתי קולנוע.