קונים רכב במכרז? יש מכרז ויש מכרז

מכרז רכב "עיוור"

"מכרז רכב עיוור" הוא מכרז אשר הקניה מתבצעת בו ללא בדיקה מוקדמת של המכונית, כאשר מצבה (חוץ מהנראה לעין), אינו ידוע ולכן אינו מגולם במחיר. לעניין זה, אין זה משנה איזה גוף עורך את המכרז. אם זה מוסד ציבורי או עו"ד פרטי או כל חברה אשר ברשותה כלי רכב, שמעניינת למכור את מכוניותיה לכל המרכב במחיר, או בגלל אילוצים חוקיים.

ברור, שעיסוקה של החברה שעורכת את המכרז משפיע על גובה ההצעות במכרז. למשל, אם עו"ד מציע למכירה מכוניות של בעלי מקצועות חופשיים, שהתקשו בתשלומים אלה או אחרים, לעומת מכרז שעורכת חברה הסוללת כבישים לדוגמא, במקרים אלה הצעות המשתתפים במכרז יהיו שונות בתחליט.

דבר אחד חשוב ועיקרי – המציעים אינם יודעים את מצבה של המכונית ויוכלו להתרשם אך ורק ממראה עיניהם. במקרים רבים אין אפשרות אפילו להרים את מכסה המנוע.

ערך הרכב המוצע למכרז - אחוזי הפחתה:

לאור חקר שווקים שאנו עורכים ולאור קבלת תוצאות של מכרזי רכב רבים המובאים לידיעתנו, אנו מעריכים שיש להפחית ממחיר הרכב המופיע במחירון בין 30%-50%. (*זאת בתנאי שלא נראים תאונות לא מתוקנות, ו/או עקבות של תאונות כאלה).

(לא כל מכרז הוא קנית "חתול בשק")

מכרז רכב לשעבר

אחת הסיבות להפחתה של מכרזי רכב היא, שבדרך כלל ברשומים השונים, המלווים את המכונית, מוזכרת עובדת מכירתה של המכונית במכרז. "כתם" זה מלווה את המכונית גם כשהיא נמכרת ליד שנית ושלישית.

בכדי להסיר "כתם" זה, המלצתינו לפנות לשמאי מומחה, או צרו עימנו קשר (אפשר גם להתקשר 03-5619114), בכדי להעריך את ערך המכונית, לאור המסמכים והבדיקות המשקפים את מצבה האמיתי של המכונית. במקרה זה, במידה ומצבה של המכונית סביר ומתאים לשנת ייצורה, ההפחתה בגין מכרז ניתנת לביטול. המלצתינו, עשו זאת מיד עם קניית המכונית לפני ארוע תאונתי או ביטוחי.

נתוני מכרז רכב

קיימת אפשרות שעורכי המכרז יספקו למשתתפי המכרז נתונים על מצבה ועברה (ההיסטוריה) של המכונות. מינימום הכרחי שלידי המשתתפים יהיו הנתונים הבאים:

  1. קילומארז' המכונית.
  2. איזו יד הרכב - מס' הבעלים.
  3. עיסוק הבעלים - האם קיבוץ או פרטי?
  4. מספר נהגים - האם במכונית השתמש אדם אחד או נהגו בה מספר רב של נהגים?
  5. בדיקת רכב במוסך - דו"ח מכון בדיקה ניטרלי.
  6. ספר רכב - תיעוד הטיפולים והתיקונים ברכב כולל המוסך המטפל.
  7. דו"ח שמאי במידה והמכונית הייתה מעורבת בתאונה.

הפחתה במחיר הרכב בגין מכרז מסוג "מכרז עם נתונים"

להערכתנו, לאור הסיכון המופחת של משתתפי המכרז, ההפחתה המומלצת היא % 20 - % 15. הערה: בכל מיקרה, ההפחתה בגין המכרז, היא לאחר התחשבות בנתונים שבין כה מפחיתים את ערך המכונית כגון: מס' ק"מ, ומס' בעלים יחסית לשנת ייצורה.

בהצלחה :-)