מה שווה יותר, דירת גן או דירת גג? איך מקבלים החלטה? ומה מעלה יותר את ערך הדירה?

דירות גן החלו להיבנות ככל שהבנייה הרוויה האורבנית התעצמה, ופחות ופחות צמודי קרקע נבנו ברחובות העיר, והווילות נעלמו מהנוף העירוני והפכו לשכונות נפרדות.

דירת גן היא סוג של חלופה, זולה בהרבה, למי שמאוד מעוניין להתגורר בבית פרטי עם גינה ואינו יכול לאפשר זאת לעצמו מבחינה כלכלית. יש לקחת בחשבון שדירת הגן מצויה בקומה התחתונה של בניין, מעליה מתמרות כל הדירות, לעיתים מושלכת אשפה, לעיתים בדלי סיגריות וכד'. במרבית המקרים אין מדובר בפרטיות, משום שגם אם הגינה מוקפת בחומה, התצפית מלמעלה היא בלתי נמנעת.

עם זאת, עדיין מדובר באחד הנכסים הנחשקים ביותר, עם אפשרויות של התקנת בריכה, מתקני שעשועים לילדים, נוחות (יציאה מהבית ישר לגינה) ונוף ירוק ממרבית החלונות. במשפחה עם ילדים, הרבה יותר שקט נפשי ממגורים בפנטהאוז או דירת גג שם תמיד קיים החשש מנפילה.

ערכה של דירת גן גבוה ב-20% וצפונה מדירה רגילה זהה בקומה ב׳. במידה ושטח הגינה גדול, המחיר עולה בהתאם. על דיירי דירת הגן לדעת, שהם מחויבים בתשלומי דמי האחזקה ממש כמו כל דייר אחר, למרות שאינם עושים שימוש בחדר המדרגות, המעלית ומתקנים ציבוריים אחרים.

פנטהאוז או מיני פנטאוז?

דירת גג, או למעשה פנטהאוס במפלס אחד, נחשבת למעשה לנכס היקר ביותר בבניין.

מדובר במקור בדירה המוקפת לפחות בשלושה כיוונים במרפסת היקפית. החלק הגדול והמפנק ביותר הוא זה אליו יוצאים מהסלון. פנטהאוס המשתרע על קומה שלמה ומוקף בכל ארבעת הכיוונים במרפסת הינו הנכס היקר ביותר והנחשב ביותר בתחום הדיור.

הפנטהאוז כל כך מבוקש עד שנולד לו מושג חדש ״מיני פנטהאוז״ שהוא למעשה פנטהאוז בקומה נמוכה יותר, עם מרפסת קטנה יותר. לעיתים קרובות, בעיקר במגדלים ועל מנת למקסם את ריווחיות הפרויקט, מייצר היזם כמה וכמה ״מיני פנטהאוזים״.

הפנטהאוז מקנה לדייריו פרטיות מוחלטת, ללא אינטרקציה עם שאר הדיירים, הוא מפנק ומאוד מבוקש על ידי אוכלוסיה אמידה, בעיקר אחרי שהילדים גדלו, או עזבו את הבית. היום ניתן לפתח את שטח המרפסת, ריצוף פרקט-עץ, להפוך את חלקה לגינה פורחת, ג׳קוזי ואפילו בריכות על הגג. ככל שהאפשרויות הכלכליות גבוהות כך גם נפתחות אופציות אינסופיות לשידרוג הפנטהאוז.

פרט חשוב ביותר שחייבים לבדוק אותו לפני רכישת פנטהאוז: האם קיים, או עומדים לבנות בית גבוה יותר בקרבת הבניין?

פנטהאוז שבקרבתו בניין גבוה ממנו, מאבד למעשה את אחד הערכים החשובים שלו, הפרטיות, ועלול להיפגע גם מוטיב הנוף. במקרה כזה, ערך הנכס יורד בתלילות. ערכו של פנטהאוז מתחיל ב-35% יותר מדירה זהה מתחתיו, ויכול להגיע ל-50% ויותר, תלוי בשטח המרפסות והנוף הנשקף ממנו. פנטהאוז עם נוף פתוח או קוו ראשון לים , מחירו מרקיע שחקים ונמכר ב-100% יותר מדירה דומה בקומה נמוכה יותר.

מעוניינים בייעוץ? כתבו לנו או דברו איתנו 03-5619114, אנחנו כאן בשבילכם.

לרשותכם: מחשבון מחיר דירה בחינם!