גלאי מכמונות שישמור לכם על הרישיון ועל הכיס

אם אתם מהירים ועצבניים, אתם בטוח מכירים את פעילות המשטרה בכל הנוגע לאכיפת המהירות המותרת בכבישי ישראל. כמובן, אנחנו לא ממליצים בשום אופן לעבור על החוק, או לרכוב מעל המהירות המותרת, אבל כאשר רוכבים על דו-גלגלי ובמיוחד בעל מנוע גדול, לפעמים אנחנו מוצאים את עצמנו מעל המהירות המותרת.

אם ברגע הזה בדיוק נתפס על ידי אמצעי אכיפה כלשהו – במקרה הטוב זה יגמר בקנס ובמקרה הרע הרישיון שלנו עלול להיות בסכנה.
בדיוק בשביל זה חברת ״מדיה סטאר״ הישראלית השיקה לפני כשנתיים את גלאי הרדאר והלייזר zzVooV, או בעברית ״זבוב״.

חיישן דבורה

חיישן דבורה

חברת ״מדיה סטאר״ הוקמה בשנת 2005 ועוסקת בתכנון ושיווק של מוצרי אלקטרוניקה. במשך השנים החברה צברה ניסיון בפיתוח פרויקטים בתחום מוצרי החשמל, האלקטרוניקה, מסכיLED, פתרונות מבוססי תקשורת RF/BT/WIFI חומרה, גלאי רדאר, גלאי לייזר, תוכנה ופתרונות חכמים לרכב.
יריית הפתיחה לפיתוח גלאי zzVooV הייתה בשנת 2016, כאשר החברה החלה בפיתוח מוצרים מבוססי חומרה ותוכנה לרכב. בין המוצרים שפתחה ״מדיה סטאר״, היו מספר סוגי גלאי רדאר וגלאי לייזר הכוללים בחלקם מצלמות דרך המבוססות GPS, לשימוש במכוניות ובאופנועים. לדבריהם, בפיתוח מערכות גילוי הרדאר והלייזר הם השתמשו בידע ובניסיון שרכשו, כמו גם בשיתופי פעולה עם חברות עולמיות המובילות בתחומן מקוריאה, טאיוואן וסין.

ב״מדיה סטאר״ מקפידים להשאיר את עבודת התכנון והפיתוח בבית, כך שהמתכנתים והמהנדסים של החברה ישראלים. הרווח בכך לדבריהם שהם קשובים לצרכיו האישיים של המשתמש ומתאימים ללקוח במדויק את כל הדרישות הקיימות ואף מעבר לכך. לטענתם מדובר ביתרון עצום, שכן המחקר והפיתוח נעשה בישראל ומותאם לשוק הישראלי לתנאי הסביבה המקומית ולא בתנאי מעבדה.

גלאי רדאר לאופנוע

גילוי. התרעה. מניעה.

מערכת ה- zzVooV מציגה גילוי מוקדם ומדויק של אמצעים לאכיפת מהירות הנמצאים בשימוש מקומי, כאן בישראל. הדרישה הייתה למערכת כזו שתוכל לזהות יריית לייזר קדמית ואחורית, יחד עם מכמונות דבורה ופתרון למצלמות רמזור ומהירות המותקנות בכבישי ישראל. כל זה מתבצע בטווח גדול מספיק, כשברקע עובד פילטר לסינון התרעות שווא שלרוב מעיקות מאוד על חווית המשתמש.

ההתרעות המתקבלות ממערכת zzVooV מגוונות ומכסות ניידות משטרה סמויות וגלויות המצוידות במערכות רדאר מסוג "דבורה" למדידת מהירות, מצלמות טלפון, מצלמות מהירות ורמזור וכו׳. ההתרעות מתקבלות באמצעות אפליקציה המותקנת על הסמארטפון והעדכונים מתבצעים באופן אוטומטי, אם לא תרצו שהמערכת ״תציק״ לכם יותר מדי, תוכלו לכוונן את רגישות החיישן ולקבוע את המהירות המינימום בה תרצו לקבל את ההתרעה. כמובן שכל המערכת עמידה בפני מים.

האפליקציה באמצעותה מתקבלות ההתרעות מותאמת למערכות ההפעלה הפופולאריות אנדרואיד ו-IOS והיא אפילו תומכת ב-4 שפות: עברית, אנגלית, רוסית, וערבית.

רדאר דבורה

על מנת לייצר את ״כיפת ההגנה״, מערכת zzVooV מחוברת לשלוש מערכות שונות: מערכת חיישני לייזר הכוללת חיישן קדמי וחיישן אחורי, המחוברים באמצעות כבלים ליח׳ הראשית שמרכזת את הנתונים ומשדרת אותם לאפליקציה בצורה אלחוטית.
מערכת חיישני רדאר לאיתור מכמונות רדאר מסוג "דבורה". המערכת מותקנת בחלק הקדמי של האופנוע, או באזור הפנס לאופנועי ״נייקד״. המערכת מזהה ומתריעה על התכנות רדאר ברדיוס של כ-1.5 ק"מ (360 מעלות).
והמערכת השלישית היא למעשה אפליקציה חכמה, המשלבת דאטה-בייס וכוללת מיקומי מצלמות מהירות, מצלמות רמזור ואף משתפת עדכונים והתרעות בזמן אמת מרוכבים אחרים כגון: "אקדח לייזר בסביבתך", "משטרה" וכו'.
המערכת משדרת את ההתרעות אל הרוכב או הנהג, דרך מערכת השמע - כמו דיבורית או מולטימדיה – וגם דרך הרמקול של הסמארטפון.

רדאר דבורה

התמודדות ה- zzVooV מול מכמונות שונות

גילוי רדאר ה״דבורה״ הוא הגילוי הבעייתי והקשה ביותר לאיתור מכיוון שהרדאר מותקן על ניידות משטרה סמויות וגלויות ו/או על אופנועים והוא יכול לזהות מהירות גם במצב סטטי וגם בתנועה. הטווח הפעיל של ה״דבורה״ עומד על כ-1.2 ק״מ, על פי הצהרת המפתחים, מגובה באופן מלא על ידי החיישנים. בעזרת האפליקציה ניתן לבחור את רמת הרגישות של הגלאי וכך להגדיר את הטווח הרצוי לקבלת התרעה.

הממל”ז, שהוא בעצם ״אקדח לייזר״ המוכר לכולנו, מופעל באמצעות שוטר סטטי שמתמקם באזור אסטרטגי, ו״יורה״ קרן לייזר אל עבר הרכב או האופנוע, מלפנים או מאחור. ברגע שה-zzVooV מאתר את קרן לייזר, מתקבלת התרעה קולית "אקדח לייזר״ לסמארטפון ומשם לקסדת הרוכב. טווח הכיסוי הוא עד 1.5 ק"מ , מספיק מרחק כדי להתמודד עם קרן הלייזר שיעילה במרחקים קטנים מאלה.

בנוסף, למערכת זבוב יכולת לשתף בין המשתמשים בצורה אוטומטית, ללא מגע יד, מיקומי "יריית לייזר" והתרעות נוספות שהתקבלו ממשתמשים אחרים. היתרון כאן שמתבצעת הצלבה ממידע המתקבל מהחיישנים שלכם, ממערכות של משתמשים בסביבה (עד 4 שעות) וגם מעדכונים של נהגים בסביבה, שראו שוטר ודיווחו לאפליקציה - כיסוי האולטימטיבי.

מצלמות הגאטסו המותקנות בעיקר בצמתים, פועלות גם כאשר רכב נכנס לצומת באור אדום, אך גם כאשר רכב נע במהירות גבוהה, מעל הרף המותר. מצלמות אלה קבועות ולכן הגילוי שלהן לא מתבצע באמצעות החיישנים, אלא באמצעות רכיב GPS ודאטה-בייס, ממש בדומה לאפליקציית Waze. למערכת יש דאטה-בייס משלה כאמור, ולדברי המפתחים מסד נתונים זה מתעדכן באופן תדיר ואוטומטי.

מצלמת רמזור

סיכום ועלויות

מערכת zzVooV מבטיחה לתת הגנה אולטימטיבית מפני כל אמצעי האכיפה הפועלים בישראל. בהדגמה שקיבלנו, זכינו לראות איך היא גם מקיימת את ההבטחה הזו בזמן אמת. אופן קבלת ההתרעות חד וברור ולא מטריד וזה חשוב. ניתן להרכיב את המערכת על גבי אופנועים וכאשר רוכבים עם דיבורית, ההתרעה מתקבלת ברמקולים של הקסדה באופן מושלם.

מחיר המערכת עומד על כ-5,000 ₪ כולל ההתקנה (מחיר ההתקנה עשוי להשתנות בין המתקינים). החסם היחיד כאן יכול להיות במחיר שיש לומר – אינו זול. אך מצד שני, המערכת הזו יכולה באמת לחסוך הרבה כסף ועגמת נפש למי שנמצאים זמן רב על הכביש ובמיוחד לאופנועים ומכוניות בעלי יכולות ביצועים גבוהות.

 

כתב: מערכת ״לוי יצחק אופנועים״
צילום: יח״צ, יצרן